Recenze je něco, na co se každý muzikant po vydání nového alba tak trochu těší a čeho se tak trochu obává. Recenze nás dokážou vynést ke hvězdám a taky pořádně nakrknout. Recenzím je věnován nemalý prostor v mnoha hudebních magazínech, webzinech a jiných zinech. Bylo jimi popsáno mnoho papíru a na discích světa zabírají mnoho terabytů prostoru. Ale mají opravdu takovou váhu?
V životě jsem si přečetl hodně recenzí na alba různých kapel, které byly pozitivní a které byly negativní. Stejně tak jsem četl hodně recenzí na svoji muziku, které mě zahřály u srdce a které mě naštvaly. A pak jsem si jednou přečetl recenzi, která byla fakticky špatně a to mě inspirovalo k napsání tohoto článku. Vezměme to ale popořádku.
Recenze se píší primárně pro fanoušky. Má jim album představit, popsat ho, přiblížit čtenářům, co mají od něho čekat. Mimo hudby si pár řádek určitě zaslouží i grafika, booklet, zmínka o muzikantech na albu, studiu, případně dalších zajímavostech. V dřívějších dobách se možná lidé na základě recenzí rozhodovali, jestli si album koupí nebo ne (dnes už není nutnost spoléhat jen na recenze).
Recenze je ale i zpětná vazba pro kapelu či interpreta. Má mu nějak citlivě nastínit, jak si jeho album stojí v porovnání s konkurencí v aktuálních podmínkách.
Wikipedie říká, že Recenze (z lat. re-censeó, posoudit, zhodnotit) je písemný kritický posudek uměleckého nebo vědeckého díla. Z této definice mám já osobně pocit, že je to něco, co by měli dělat kvalifikovaní a povolaní lidé a že by to mělo být něco, co má váhu, je objektivní a co je pravda. Ať se mnou tento pocit sdílíte nebo ne, není to tak.
Je to totiž vůbec možné? Je možné napsat na album objektivní kritiku? (Připomínám, že kritika může znamenat i pozitivní hodnocení, ne jen negativní, jak je toto české slovo často vnímáno.) Je možné, aby někdo zhodnotil album bez emocí, bez zaujetí, jen čistě pragmaticky? Osobně si myslím, že ne a že to vlastně ani není zas tak úplně nutné. Ona totiž by pak stačila jedna recenze. Ty ostatní by musely být logicky totožné. A tak je vlastně dobře, že každý recenzent do své recenze vnese kousek sebe. A ten kousek sebe je ve skutečnosti to, co nás na recenzi od daného recenzenta zajímá.
Jaká jsou ale úskalí toho vnášení kouska sebe? Četl jsem nemálo recenzí, ze kterých jsem se dozvěděl sice hodně informací, ale docela málo o albu samotném, resp o hudbě na něm. Poměr 70 : 30 bych očekával ve prospěch hudby, ne naopak. S tím trochu souvisí délka alba či EPčka. Délka by měla být zmíněná jako daná věc, ale rozhodně by neměla ovlivnit hodnocení. Přece kratší neznamená horší a delší neznamená lepší.
Faktografické údaje typu kde se nahrávalo, kdy se nahrávalo, kdo na albu hraje, by měly být rozhodně dobře! Pokud je to recenzentovi nejasné, jistě má na kapelu kontakt a může se doptat. Pokud zveřejní neúplné nebo nepravdivé věci, je to ostuda.
Myslím si, že do recenzí nepatří expresivní vyjádření jako: „úplná sračka“, „nejlepší album všech dob“, a opatrný bych byl i s vyjádřeními jako špatné nebo dobré. Protože i to skvělé nebo i jen dobré jazzové album může být pro zavilého metalistu odpadem. A naopak.
Takové hodnocení je konkrétní názor onoho člověka a v podstatě o albu nic moc nevypovídá. Úsudek o tom, jaké album je, si může udělat každý posluchač podle sebe. Naopak bych očekával víc informací o tom co se ve skladbách děje, o čem je text, jaká na albu panuje nálada.
Opatrný bych byl i s hodnocením zvuku. Jednak je to v čase proměnná záležitost. Co je dnes cool moderní zvuk nemusí už takový být za pár let. A pak, na zvuku má lví podíl i studio, ne jen kapela, která pak ale v recenzi slízne smetánku nebo utrží políček.
A to už vůbec nemluvím o tom, že je to opět dost subjektivní názor, protože každý má rád jiný zvuk kytary, jiný zvuk bicích, jiný zvuk smyčců. Někdo upřednostňuje, aby nahrávka tlačila a rvala koule, jiný aby měla dynamiku atd.
Na druhou stranu ale zase není potřeba mazat kapelám med kolem huby. Některé nahrávky prostě jsou demáče. Udělané doma na koleni. S nekvalitním vybavením. Pak je dobré na to kapelu upozornit. Klíč je ovšem v podání. Když recenzent něco hrubě označí jako sračku, zřejmě kapelu jen naštve a navíc se nic nezmění, protože kapela neví, že za označením sračka může např zvuk nahrávky a ne kompozice. Když to ale podá recenzent dobře, může si z toho něco kapela odnést.
Úplně nejvíc recenzi subjektivně ovlivňuje hudební vkus recenzenta. Jak asi tak popíše milovník pop-rocku nějakou doom metalovou elegii? Jak asi tak popíše doom metalista indie album? Snad se to neděje. Ale u zarytých puritánů jsou cítit třecí plochy i u mnohem bližších hudebních stylů.
Co považuji za „sice zajímavé“, ale celkem nesmysl, je bodování. Co a jak chcete na albu objektivně bodovat? Zvuk? Který je vlastní každému stylu? Styl, který každý vnímá podle svých preferencí? Grafiku alba? Copak na to je nějaká stupnice? Nápaditost? Není předností některých hudebních stylů naopak strohost? Bodování je ta nejsubjektivnější a nejméně vypovídající záležitost jakékoliv recenze. Byť se to někde snaží dohánět různým průměrováním. O albu to prostě nic moc nevypovídá. Neposlechnu si album extrémního metalu s plným kotlem bodů. Ani kdyby to hlásali všechny světové časopisy. Ne kvůli bodům. Poslechnu si alba mě blízkých melodických odnoží metalu, ať mají jakékoliv bodové hodnocení. A dokonce mě víc zajímají ty, které dostaly málo bodů. Jednak jsem zvědavý, co je na tom albu špatně, že si zasloužilo menší hodnocení. Je to totiž dobrý zdroj informací a ponaučení, čeho se případně vyvarovat. Co se „recenzentům“ líbí a co ne. A jednak mě zajímá, jestli se s hodnocením vůbec ztotožním.
A ještě jedna věc, která mě napadá ve spojitosti s body. Kurňa, když už teda album dostalo pět hvězdiček ze sedmi, co má kapela udělat, aby příště dostala sedm? To je na exaktně se tvářící hodnocení alba na diskrétní množině bodů docela legitimní otázka a mělo by být jednoduché ji do recenze napsat. Ovšem v recenzích se často setkávám jen s kritikou (zapomeň na správný význam, teď myslím tu špatnou), ale už ne s řešením, co s tím dělat. Resp. s vysvětlením, proč se to nelíbí. Řešení totiž nemusí být vždy jednoznačné či jasné. Ve zkratce, recenzent by si měl umět obhájit, co se mu nelíbí a proč. Toto je věc, která mi u těch vytýkacích recenzí chybí nejvíc.
Jak je z předchozích odstavců patrné, kvalita recenze se odvíjí od kvality recenzenta. Recenzi dnes může napsat kdokoliv kamkoliv. Není velký problém se stát redaktorem v nějakém webzinu či magazínu. A už vůbec nikomu nic nebrání, aby si recenzi nenapsal na svoje stránky či aby ji nepostul třeba přímo na facebook.
Jsou recenzenti zkušení. Prostě už toho mají hodně naposloucháno, nemusí si honit ego ani nikomu lézt do … .
Na druhou stranu je plno rýpalů a nespokojenců a těch, kteří prostě musí něco kritizovat... Přál bych si, aby každý recenzent, sám vydal alespoň tři alba a přečetl si na ně kritiky. To se pak úplně jinak hodnotí album někomu jinému. Se k tomu pak přistupuje tak trochu s pokorou.
Ať tak či onak, být recenzent je nevděčné povolání. Když napíše dobrou recenzi, je to hned nejlepší kámoš kapely, která od té chvíle očekává, že o nich už bude psát jen pozitivně. Prostě s recenzentem na věčné časy a nikdy jinak. Recenzent, který ovšem napíše o albu něco špatného je ihned největší nepřítel. Je potřeba ho co nejdříve eliminovat a pomstít se!
Recenze je prostě názor jednoho člověka, o kterém toho mnohdy mnoho nevíme. Nevíme kolikrát album slyšel, jaký má rad styl, v jakém je rozpoložení, v jaké etapě života, s jakými problémy. Je třeba to tak brát. Není potřeba recenze přeceňovat. Na druhou stranu ani podceňovat. Lze napsat i dobrou recenzi na špatné album. Je to jen o podání. I takové jsem četl a před nimi smekám. Lze vyjádřit svůj názor, i negativní, a neurazit. A doufám a věřím, že recenze neslouží na vyřizování účtů nebo podlézání, ale na informování o albu.
Poslední myšlenkou, kterou bych tu chtěl sdělit je, že když už si někdo (po domluvě) nechá poslat album k recenzi, tak by ho měl zrecenzovat. Nemusí to být za týden či dva, ale mělo by to být. A maily máme, tak se lze vždy domluvit. Opět jsem zažil oba extrémy.
I přesto všechno, co tu píšu, mám recenze jako jedny z nejoblíbenějších rubrik. I já se dívám po hvězdičkách, i když častěji mě zajímá jak pak korespondují se samotnou recenzí a hlavně se samotným albem.
Určitě tímto článkem nechci kritizovat recenzenty - snad je to patrné. Naopak si myslím, jak jsem už psal, že je to trochu nevděčná činnost. Prostě o tom přemýšlím a tak jsem to napsal. Každý má rád něco jiného, každý vnímá jinak, a podle toho pak píše.
Tak co. Jaké máte zkušenosti vy s recenzemi? Ať už s recenzováním nebo čtením si recenzí?