Tonda "Gabriel" Buček
EN | CZ
  • Úvod
  • Hudba
  • Blog
  • GP tutoriály
  • Band manager
  • Galerie
  • Kontakt

Silent Stream Of Godless Elegy - Smutnice

6/3/2019

0 Comments

 
Do mé sbírky se dostalo další CD. Z únorového koncertu na Melodce jsem si odnesl Smutnici od SSOGE. A tak se sluší a patří napsat pár řádek jak na mě album zapůsobilo. Slyšel jsem ho samozřejmě hned po vydání, takže jsem byl na podrobný poslech už dopředu patřičně naladěn.
Picture
Album obsahuje 8 skladeb o celkové délce padesáti minut, zabalené do digipacku.

V titulní písni nám kapela dává jasně najevo o čem jejich album bude. Tedy o folklorních nástrojích, hutných kytarách a řevu a taky typickém zpěvu Hanky Hajdové. Song uvede cimbál s violoncellem a rovnou nás vtáhne do moravských elegií, konkrétně do potemnělé kovářské dílny, kde v očích štípe dým a horko je nesnesitelné neb v pravidelném rytmu tam kdosi kuje Slunce.


Smutný masopustní průvod mi připomíná úvodní vícehlasý motiv z písně Kdo z nás je víc. Stesk a samotu a touhu po jaru. Ale nenechte se zmýlit, nejde o žádnou utahanou věc. Exkluzivní kytarové arpeggio, které mě nahnalo husí kůži, na sebe nenechá dlouho čekat. Bicí rozjedou blast beat a jsme tak kde jsme chtěli být. Hutný podklad ve spojení s oním sborovým zpěvem neskutečně funguje. Písnička je postavené na growlových slokách a čistém zpěvu v refrénu. Užijeme si i smyčcové sólo. Jak osvěžující proti těm klasickým, mnohokrát samoúčelným kytarovým, kterých je všude plno.

I Synečku začíná pochmurnou melodí, v doprovodu s procítěným cimbálem. Kdybyste nevěděli, že posloucháte SSOGE, klidě byste si je mohli splést s nějakou moravskou cimbálovkou. Přidají se i bicí, velice netradičním, řekl bych technicky náročným, ale hodně působivým rytmem, který postupně graduje, abys se pak přidala i metalová kytara a ostatní nástroje. Bicí se mi v tomhle songu hodně líbí. Na gradaci celkově je tahle písnička postavená a je moc podařená.
Tahle písnička bude můj kandidát na top z alba. Už proto, že se zvukem a použitými prvky hodně podobá mojí písničce O lásce, o válce a o krvi :)

Už samotný název následující písničky slibuje něco nevšedního. Hrátky se slovy a novotvary se mi líbí a tak se s chutí zaposlouchávám do skladby se jménem Ptakoprav. Na úctyhodných sedmi minutách nás kapela provází prazvláštní lesní říší a nechá nás nahlédnout do jejich tajemných zákoutí. Nejen v textu ale i v hudbě, která se různě mění a přelévá. Jednotlivé nástroje se střídají ve vedení melodií a o zajímavé riffy není nouze.

Řekl bych, že je celkem moderní a fér dát trochu místa i basákovi. Aby celou dobu jen nezanikal v ostatních nástrojích.A tak tomu činí SSOGE v písničce Malověrná, kde je basa téměř třetinu písničky dominantním nástrojem. A moc jí to sluší. Nicméně musím uznat, že na Smutnici je basa čitelná v jiných písničkách, když hraje s kytarou. Že by opravdu tak dobrá produkce? Celkově se jedná o pomalejší písničku ovšem s mocným refrénem.

Víte co je to dračka peří? Když se dřív sešly ženský z vesnice, aby oškubaly peří z hus. A u toho si zpívaly. A přesně tenhle obraz mi navodí úvodní sbor z písničky Za nevěstou.
Přestože pak nastoupí těžké kytary a bicí, písnička si rozvážný, až utahaný, lidový nádech udrží až téměř do konce. Ovšem na konci si poslechneme opravdu vydařený metalový nářez. Riff je to pěkně ostrý. Bicí na konci řádně řádí.

V písničce Tichý zpěv je použit na akustiku ten nejjednodušší rytmus, co existuje. Vlastně to ani není rytmus, je to neustálé brnkání. Sám bych takhle kytaru nikdy nehrál, protože bych se bál, že mi to všichni omlátí o hlavu. A ejhle, Silenti to použili a dost to funguje, přidává to songu na naléhavosti. A vůbec, dokonce i ve zpěvu jsou verše o ptácích dost podobné veršům, jež kdysi použila naše zpěvačka, a pak za ty verše dostala od recenzenta pěkně po prstech. Nikde jsem ale nečetl, že by Silenti použili kýčovité verše o ptácích, Hmm.. možná to nebude o tom, co je použito, ale jak je to použito. A nebo prostě, co člověk, to jiná chuť. No a nejspíš vše dohromady. A hlavně je to důkaz toho, že v hudbě zákony neexistují a každému se líbí něco jiného. Každopádně bych nechtěl, aby to to vyznělo nějak negativně pro písničku, jen se tak sešly různé mé postřehy. Naopak bych řekl, že melodie zpěvu je jedna z nejvíce zapamatovatelných na albu.

Bezbřeží je melancholickým finálem celého alba. Nejdelší kompozice, kde rytmus cimbálu připomíná neúprosné bití zvonu na staré oprýskané zvonici. Prim má v tomto songu procítěný zpěv, který přednáší příběh o Moraně, o touze a bolesti.


Celkově je hudba na Smutnici opravdu čarobarevná, plná smutných obrazů, sychravých polí a osušených slz na tvářích zraněných dívek. Či snad jinochů? Texty jsou spíše lyrické a více než obsah o ději často vypoví samotný název písničky.  Každopádně při poslechu Smutnice mám pocit, jako bych poslouchal zhudebněnou Kytici. Je to zřejmě volbou slov a celkovou stavbou textů. Samozřejmě jsou ale texty původní.

Co se grafiky alba týče, tak mě uchvátila od samého začátku. Časem zašlý kolovrat, vyzdobený červenou pentlí, se k obsahu alba více než hodí. Bylo trochu zklamání, že booklet je černobílý. Lačnil jsem po více obrázcích ve stylu coveru. Nicméně i tak je velmi propracovaný s mnoha zdařilými malbami.
Font v bookletu je hooodně pěkný, ale trochu tím trpí čitelnost. K českým textům jsou přidány i anglické, řekněme volné překlady. Dle bookletu English lyrics samples. Tenhle nápad se mi fakt hodně líbí.

No a teď už nezbývá než vám doporučit album si zakoupit a kapelu tak podpořit. Třeba na jejich webu https://www.ssoge.com. Protože když jsem slyšel kolik vydání alba stálo, protočily se mi panenky. Za to úsilí a srdce, které do tvorby muziky dávají, si to rozhodně zaslouží.
0 Comments

7 dovedností, které musí ovládat začínající kapela

6/3/2019

0 Comments

 
Tento článek vyšel 8.2.2018 v magazínu Frontman

​Jak patrně víte, DIY je zkratka anglického „do it yourself“, tedy udělej si sám. A pokud jste začínající kapela, pravděpodobně se o vše sami opravdu staráte. Od muziky až po organizaci a případnou administrativu. Sami si vše zařizujete, domlouváte, platíte. Mám s tím bohaté zkušenosti a občas mě jímá hrůza z toho, co všechno bych měl znát a umět.

Picture
Vlastně až teprve jako trochu zavedenější a bohatší (rozumějte, chodíte do práce, takže máte nějaký normální budget), si můžete dovolit některé věci outsourcovat. Necháte si třeba vyrobit kapelní trička, abyste je nemuseli batikovat doma v garáži. Nebo si necháte natočit klip, abyste ho nemuseli točit na svůj iPhone.
Níže najdete sedm dovedností, bez kterých se v začátcích neobejdete. Uvádím heslovitě a z vlastní zkušeností to, co všechno jsem už pro kapelu dělal, použil, musel jsem se naučit nebo to dělali kamarádi v jiných kapelách. Neberte to jako nějaký absolutní seznam. Spíš takový nástřel, co vás může v této fázi vaší kapely čekat. Samozřejmě záleží i na tom, co a jak hrajete, kde hrajete, jaké máte nároky, jak jste daleko atd. A pokud jste už dál, můžete si teď oddychnout, co vše znát a umět nemusíte, protože to za vás udělá někdo jiný.

1. Muzikant a skladatel
Základní a nejdůležitější skill je ovládnout vlastní nástroj, zvládnout různé techniky hry, znát nástroj po technické stránce, umět si ho popřípadě poštelovat; v dnešní době snad už nevyhnutelně umět používat PC, popřípadě nějaké nahrávací zařízení; znát hudební teorii nebo být kruťák a spoléhat na sluch; znát a umět používat různé hudební počítačové programy; pravděpodobně nějaký notační program, nahrávací program (DAW), umět používat pluginy a knihovny (VST), hudební formáty wav, mp3; konverze; umět pracovat s externími zařízeními, různými krabičkami a udělátky; s midi, kvantizací, midi controlls; EQ; syntezátory a oscilátory.

2. Grafik, kameraman, DTP, znalec multimédií
Bude se vám hodit znalost nějakého grafického programu, ať už Photoshopu nebo třeba GIMPu, popřípadě dalších; neobejdete se v nich bez vrstev a průhlednosti (alfa kanálu); určitě by vám něco měly říkat formáty jpg, png, pdf; měli byste znát rozdíl mezi barevnými prostory RGB a CMYK a k čemu jsou; základy sazby, ořezové značky, spad, práce s textem a barevnými kanály; vypalování CD a příprava pro lisování (pokud se nespokojíte jen se streamem), ISO/obraz disku; red book; pro video se bude hodit znalost základů natáčení a kameramanského umu; kompozice; záběry jako celek, polocelek, detail; švenky; následně znát střihový program; základy střihu; greenscreen a klíčování; vyznat se v kodecích (H.264) a video kontejnerech (avi, mpg, mov); umět je konvertovat.

3. Právník
Měli byste vědět, jaké právní formy může kapela mít, co je pro vás výhodné a co ne a také kdy; znát právní náležitosti fungování kapely; když prodáváte merch či vstupenky, podnikáte, víte to?; znát licence, tedy svoje práva k vaší hudbě; případné zastoupení OSA či jinou organizací; jak je to v zahraničí; ASCAP.

4. Organizátor, promotér, manager
Budete potřebovat domluvit koncert, zorganizovat zkoušku, sehnat spoluhráče; telefon a mail snad umí používat každý; zde stojí za zmínku, že slušné chování je snad samozřejmost; mít přehled o webzinech a obecně médiích, kde můžete svoji kapelu propagovat; rádia; časopisy; nebát se ozvat; psát; vnucovat se (s rozumem); vědět, jak poslat dopis či balík i do zahraničí; někdy musíte řešit i clo; na koncert vás někdo musí dovést, takže řidičák se hodí; a auta se někdy pokazí.

5. Spisovatel, pisatel, reklamní textař
Formulovat do jedné věty základní info o vaší kapele, aby tam nic nechybělo a bylo to zajímavé, není úplně jednoduché; stejně tak psát příspěvky na sociální sítě s hrubkami není úplně košer; na psaní propagačních textů, příspěvků a článků se hodí trochu slohu a češtiny; psát poutavé, zajímavé titulky a nadpisy; pokud máte ambice i mimo ČR, tak znalost jazyka; dost se vyplatí minimálně angličtina.

6. Programátor, ajťák
Pravděpodobně budete chtít nějaký web kapely, ten musí někdo naprogramovat; znalost alespoň HTML, CSS, hodí se i nějaké PHP či jiný backend jazyk; databáze; bez dobrého SEO se dnes těžko obchází; vědět, jak nahrát video na youtube a jak mu správně nastavit metadata; jak zvýšit sledovanost; relevantnost; stejně tak si pořešit ostatní weby a profily, nejlépe aby fungovaly společně. A to je jen začátek. Můžete se pak ponořit do e-shopů, mailinglistů, různých online aplikací, affiliate programů... 

7. Kapelník, „kapelní šašek“ aneb odborník na vztahy
Kapela je přes to všechno také dost o práci s lidmi. Mít někoho, kdo stmeluje partu, dokáže urovnat spory a rozepře, je za všechny peníze; umět pracovat s lidmi; empatie; řízení; vedení...

​No, je toho ještě strašně moc. A je jasné, že nemůžete být odborníci na všechno. Čím víc toho budete dělat, tím povrchněji se dané oblasti dotknete a nebo vám to vezme strašně moc času. Takže popřemýšlejte, jak si práci v kapele rozdělit nebo ji delegovat na někoho jiného. A pokud jsem ještě zapomněl na něco veledůležitého, tak nám to hoďte do komentáře. A nebo se pochlubte, co bizarního jste se museli kvůli kapele naučit či překonat.


0 Comments

    Autor

    Kytarista, hudebník, režisér a taťka. Žije v Brně, vystudoval FIT VUT a hraje v kapele Rosa Nocturna.
    ​

    Hudební články
    7 dovedností, které musí...
    Muzikante, znáš noty?
    Hudební recenze!

    Sdílíte videa svých kámošů?
    Hudební škatule, škatule...
    Je důležitější um, nebo...

    ​Jak obstát při konkurzu do...​
    Jak najít správné muzikanty...

    Zasloužíš si hrát v kapele?
    Kritika a komenty: přejte...
    ​Proč místo 10 průměrných...
    ​Jak jsme s kapelou chtěli...

    ​Proč hraju na kytaru a ne...
    ​

    Ne-recenze
    Sarkonia - Cesta
    Sandonorico - Nová ZeMě
    Perseus - Mor
    Perseus - Říše vlků
    Donor - Devět křížů
    Ertha - And the stars went...
    Rissla
    Synæsthetics

    ​Surma - The light within
    Euphoria - Příběh vzdálených
    SSOGE - Smutnice
    Flowerwhile - Vzdálení
    ​Moravius - Hope in us
    Exist Immortal - Breathe
    Fall a prey - Torture box

    ​
    ​
    Různé
    Můj čas
    Než koupíte novou dřezovou baterii
    ​
    Žárovky a LEDky

    Kategorie

    All
    Hudba
    Povídka
    Různé

    RSS Feed

    Archiv

    March 2023
    June 2022
    May 2022
    April 2021
    December 2020
    April 2020
    March 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    January 2018
    December 2017
    April 2017
    February 2017
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Úvod
  • Hudba
  • Blog
  • GP tutoriály
  • Band manager
  • Galerie
  • Kontakt